PODSUMOWANIE PIERWSZEGO ROKU PROJEKTU TO JEST GIMNAZJUM

Email Drukuj PDF

Mija właśnie pierwszy rok realizacji projektu TO JEST GIMNAZJUM. Z przyjemnością można stwierdzić , że jest on realizowany zgodnie z założonym harmonogramem. W roku szkolnym 2011/2012 projektem zostało objętych 315 uczniów z 3 gimnazjów znajdujących się na terenie Gminy Konopiska. Na chwilę obecną jest przeprowadzana kolejna rekrutacja do projektu . Uczniowie podczas trwania projektu uczestniczą w zajęciach: Kół Teatralnych, Kół Informatycznych, Kół Młodych Demokratów, Szkolnych Ośrodków Karier, z poradnictwa i doradztwa zawodowego.

 

Nauczyciele prowadzący zajęcia w projekcie TO JEST GIMNAZJUM:

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Kochanowskiego w Aleksandrii :

Koło Teatralne : Anna Ankowska

Szkolny Ośrodek Karier: Agnieszka Kotarska

Koło Młodych Demokratów: Sylwia Herman

Koło Informatyczne: Dariusz Herman

Poradnictwo i doradztwo zawodowe: Tamara Gwóźdź

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. M. Kopernika w Hutkach:

Koło Teatralne : Agnieszka Jakubowska

Szkolny Ośrodek Karier: Anna Pietras

Koło Młodych Demokratów: Anna Trzepizur

Koło Informatyczne: Artur Żukow

Poradnictwo i doradztwo zawodowe: Tamara Gwóźdź

Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Konopiskach:

Koło Teatralne : Alicja Kamińska

Szkolny Ośrodek Karier: Beata Ciuk

Koło Młodych Demokratów: Ilona Siemiętowska

Koło Informatyczne: Izabela Stanisz

Poradnictwo i doradztwo zawodowe: Kamila Gniatkowska-Szczerbak

 

Projekt TO JEST GIMNAZJUM jest tak skonstruowany, iż umożliwia nauczycielom prowadzącym zajęcia jak najbardziej uatrakcyjnić ich formę. W ramach projektu zostało zakupionych wiele sprzętów , które uczniowie wykorzystują podczas zajęć. Zakupiono: laptopy wraz z oprogramowaniem, programy graficzne COREL, aparaty fotograficzne, magnetofony, mikroporty, dyktafony, tablice interaktywne, programy multimedialne, zestawy tablic dotyczących edukacji obywatelskiej, gry edukacyjne, książki do wyposażenia bibliotek SZOK, atlasy Europy, testy psychologiczne, pedagogiczne, zestawy testów zainteresowań, wartości , doświadczeń życiowych , motywacji. Dla kół teatralnych zakupiono również stroje, w których uczniowie występują podczas różnego rodzaju występów. Dzięki tym zakupom została uatrakcyjniona oferta edukacyjna każdego Gimnazjum. Dzięki uczestniczeniu w projekcie uczniowie mogą poznawać swoje możliwości , zainteresowania , uzdolnienia, rozwijają zainteresowanie sztuką teatralną. Występy artystyczne umożliwiają doskonalenie umiejętności komunikowania się w zespole, kształtowanie osobowości i wrażliwości młodzieży. Zajęcia z poradnictwa i doradztwa zawodowego pozwolą uczniom podjąć odpowiednie decyzje, co do wyboru swojej drogi edukacyjnej i zawodowej. Uczniowie są przygotowywani do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i zawodowym .

W ramach projektu uczestnicy mogą też poznawać ciekawych ludzi, ich zawody , pasje. I właśnie 28.11.2011 r w świetlicy środowiskowej w Konopiskach odbyło się spotkanie uczniów biorących udział w projekcie (po 10 osób z każdego gimnazjum) z aktorem Dariuszem Starczewskim. Jest to aktor Teatru Bagatela w Krakowie. W latach 1994-1997 związany był z Grupą Teatralną Rafała Kmity. Występował w krakowskich teatrach: Starym (1997) i STU (2000, 2002). W bardzo interesujący sposób aktor przybliżał swój zawód. Zapraszał uczniów do wykonywania śmiesznych etiud. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w „zabawach”, które proponował aktor. Można śmiało powiedzieć, że wielu gimnazjalistów wykazywało duże umiejętności aktorskie i chęci, by jak najwięcej dowiedzieć się o tym ciekawym zawodzie. Po spotkaniu z aktorem kolejna grupa 30 osób spotkała się ze znanym fotografem Piotrem Dłubakiem. Specjalizuje się on w portretach i na stałe współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Uczniowie mogli obejrzeć jego prace, które przywiózł ze sobą.

31 kwietnia 2012  można było oglądać uczniów koła teatralnego z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Hutkach w przedstawieniu obrazującym Mękę Pańską . Przedstawienie było tym bardziej wzniosłe i wspaniałe , gdyż odbyło się w kościele parafialnym p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach . Uczniowie opowiadali ostanie 12 godzin  życia Jezusa Chrystusa, od pojmania  do śmierci na krzyżu na wzgórzu zwanym Golgota. Oczywiście młodzi aktorzy występowali w strojach, które zostały zakupione w ramach projektu. Niezwykłe miejsce przedstawienia i dostojny temat pozwolił uczniom występującym poczuć się prawdziwymi aktorami. Osoby zgromadzone na przedstawieniu były pod ogromnym wrażeniem występów uczniów.

26 maja 2012 w Hali Sportowej w Konopiskach odbyła się pierwsza prezentacja projektu TO JEST GIMNAZJUM. Licznie zgromadzeni goście mogli zobaczyć dotychczasowy dorobek uczestników projektu. Gimnazjaliści przygotowali m. innymi trzy przedstawienia teatralne, w każdym z nich wykorzystywano sprzęt nagłaśniający i kostiumy zakupione w ramach projektu. Trzeba przyznać, że przedstawienia były bardzo profesjonalnie przygotowane i każde zawierało „niebanalny pomysł ujęcia tematu”.  Na prezentacji można było też obejrzeć zdjęcia wykonane przez uczniów z kół informatycznych zrobione podczas zajęć i z wypraw plenerowych. Zobaczyliśmy też reportaż ze spotkań uczniów np.  z Wójtem Gminy Konopiska Jerzym Sochą , czy Barbara Herbą autorką książki o dziejach Konopisk . Na zakończenie prezentacji kierownik projektu „To jest Gimnazjum” Jolanta Domalewska – Krocz. Podziękowała wszystkim, którzy są zaangażowani w projekt, wyraziła duże uznanie dla uczniów biorących udział w zajęciach z projektu, życząc dalszych sukcesów. Po występach uczestnicy projektu TO JEST GIMNAZJUM mogli liczyć na słodki poczęstunek

27.06 2012 w związku z realizacją projektu " To jest gimnazjum", w ramach kół teatralnych grupa młodzieży uczestniczyła w warsztatach teatralnych w teatrze Teatr Hothaus, prowadzonym przez aktorów Wojciecha Terechowicza oraz Marlenę Topolską w Krakowie . Warsztaty obejmowały pracę w zakresie poznania techniki zawodu aktora w oparciu o wybrane elementy procesu twórczego: wyobraźni, koncentracji i uwagi, odczuć indywidualnych , gestu, mimiki, głosu, ciała aktora – jako nośnika emocji, etiud aktorskich. Udział w warsztatach, wyzwolił mnóstwo emocji, młodzież przekonała się, że dojście na scenę to pot, żmudna praca, pokonywanie słabości oraz współpraca. Wspólny obiad i krótki spacer na krakowskim rynku dały wytchnienie i pozwoliły na wtopienie się w tę niepowtarzalną artystyczną krakowską aurę.

Dzięki realizacji takich projektów jak TO JEST GIMNAZJUM uczniowie w Gminie Konopiska mają zdecydowanie bardziej atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne. Mamy nadzieję, że kolejny rok z projektem będzie równie owocny jak miniony.

Poprawiony ( poniedziałek, 17 września 2012 09:54 )  
Nawigacja: Home Oświata PODSUMOWANIE PIERWSZEGO ROKU PROJEKTU TO JEST GIMNAZJUM

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj12
Wszystkie w tygodniu25
Ostatni miesiąc209
Suma wejść466255