XVI Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawne

Email Drukuj PDF

W ostatnich dniach lipca br w Ciechocinku  odbył się  XVI Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej Impresje Artystyczne 2012. "Prometeus"  miał   w nim swego przedstawiciela , gdyż w składzie jurorów był w-ce prezes Edward Bałdyga . Laureatów tego Festiwalu będziemy gościć na koncertach u nas w Konopiskach 14-16 września br

 

A oto krótkie podsumowanie Festiwalu:

Niezwykłym i zawsze z radością oczekiwanym przez ciechocinian i gości wydarzeniem artystycznym stał się Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej „Serce za Uśmiech”.W tym roku, w dniach 25 -29 lipca odbyła się już szesnasta edycja tej imprezy - „Impresje Artystyczne 2012”. Festiwal wymyśliła i zorganizowała pięć jego edycji nieżyjąca już, popularna piosenkarka Grażyna Świtała. Od 2003 r. gospodarzem Festiwalu jest Fundacja Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS, której z sercem prezesuje pani Ewelina Graczyk.

Do tegorocznego festiwalowego konkursu zakwalifikowało się 36 młodych osób z całej Polski, występujących w 2 grupach wiekowych – do 16 i do 23 lat, a w koncertach wystąpiło łącznie 50 solistów. Przed Festiwalem uczestniczyli oni w warsztatach muzycznych, na których doskonalili swoje umiejętności wokalne oraz sposób prezentowania konkursowych utworów, pracując z psychologami, instruktorami i Orkiestrą Symfoników Bydgoskich pod dyrekcją Marka Czekały.

Trzeba zaznaczyć, że nie jest to zwyczajny festiwal piosenki. Jest to festiwal wielkich serc, na którym panuje atmosfera niezwykłej życzliwości i niespotykanej wręcz solidarności ludzi dobrej woli. Nie ma tu oficjalnej sztywności, zazdrości i wielkich rozczarowań, gdy się coś nie uda. Tu wszyscy trzymają kciuki za wszystkich i wspierają się nawzajem, choć niewątpliwie każdy chciałby wygrać lub zasłużyć na wyróżnienie w konkursie. I mylą się ci, którzy sądzą, że uczestnikom Festiwalu, tej młodzieży mocno pokrzywdzonej przecież przez los, obniża się poprzeczkę i wymagania. Wszyscy uczestnicy konkursu traktują swoje występy niezwykle poważnie i całym sercem angażują się w przygotowania do nich. Pokonując wielkie trudności, pracują ciężko przez cały rok, dochodząc niejednokrotnie do profesjonalnego poziomu. Na koncertach dają z siebie wszystko, mimo swoich ograniczeń, tremy i zmęczenia, dają „serce za uśmiech”. Ze wsparciem wspaniałej orkiestry, dodającej blasku imprezie poprzez świetne aranżacje muzyczne , dostarczają słuchaczom wielkich wzruszeń i niezapomnianych wrażeń artystycznych.

I choć, jak to podkreślił prowadzący festiwal Mirosław Satora, w tym festiwalu nie ma przegranych, jak w każdym konkursie, tak i tu jury pod przewodnictwem Krystyny Woźniak-Trzosek wyłoniło zwycięzców, przyznając nagrody i wyróżnienia.

Najwyższe trofeum, Grand Prix (6 tys.zł) zdobyła w tej edycji 16-letnia Daria Barszczyk z Bydgoszczy za piosenkę „I will be there”. Pierwszą nagrodę w kategorii do lat 16 wyśpiewał Bartek Martynów z Człopy k/Piły, a w grupie starszych wykonawców, do lat 23– Katarzyna Rudnik z Malborka. Przyznano również nagrody za drugie i trzecie miejsca oraz kilka wyróżnień.

Publiczność miała swoich ulubieńców, m.in.Anię Ilminowicz z Leszna, która z ogromnym wdziękiem zaśpiewała wesołą piosenką „Drzwi do kariery”, zdobywając II miejsce w grupie młodszej. Serca publiczności podbił również Władysław Kaczmarek piosenką „Bez miłości”, a w sobotnim, galowym koncercie publiczność wywołała do bisu duet laureatek Grand Prix z ubiegłego i tego roku – Angelę Wawrzyk i Darię Barszczyk za przepiękne wykonanie znanego utworu „Time to say goodbye”.Z równie gorącym przyjęciem spotkały się występy pozakonkursowe, a w szczególności Agaty Świtały, która przypomniała piosenki swojej Mamy Grażyny oraz występ ubiegłorocznego laureata Szymona Borkowskiego, który niezwykle ekspresyjnie zaśpiewał przebój „ Show must go on”.Był też wielki popis wokalny Darii Wójcik z Inowrocławia w brawurowym, porywającym wykonaniu czardasza „Kiedy skrzypki grają” z operetki „Cygańska miłość ” Lehara. Takiego wykonania nie powstydziłby się najlepszy teatr muzyczny! Publiczność doceniła to i nagrodziła Darię owacją na stojąco. Te ostatnio wymienione występy znacznie podniosły i tak już bardzo wysoki poziom Festiwalu. A każdy koncert, tradycyjnie, kończył wzruszający hymn festiwalowy „Serce za uśmiech”, skomponowany przez Czesława Majewskiego. „Serce za uśmiech damy wam, za jeden uśmiech serce całe”- śpiewali wszyscy uczestnicy Festiwalu wraz z publicznością.

I jest to najlepsza pointa tej niezwykłej imprezy. Do zobaczenia w przyszłym roku w Parku Zdrojowym w Ciechocinku, Kochani. I my też damy wam serca – za wasze piękne piosenki!

Elżbieta Boryniec

 

Poprawiony ( środa, 22 sierpnia 2012 07:59 )  
Nawigacja: Home Pomoc Społeczna XVI Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawne

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj9
Wszystkie w tygodniu32
Ostatni miesiąc243
Suma wejść465997