"NOWOCZESNY PATRIOTYZM" W SP ŁAZIEC

Email Drukuj PDF

W dniach 23-27.07 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaźcu zrealizowano projekt  pt. „Nowoczesny Patriotyzm”. W ciągu kolejnych dni poruszane były następujące moduły:

1.To co najbliższe – rodzinne, lokalne.
2. Mała Ojczyzna w łączności z tym co polskie.
3. Łączność z innymi narodami i krajami. Polska na tle Europy.

Ostatni dzień trwania projektu zarezerwowany został na jego podsumowanie,  na którym pojawili się znamienici goście - w tym: Honorowy Wolontariusz Doradca Prezydenta RP- Jan Lityński, Wiceprezes Fundacji  Rozwoju Wolontariatu- Beata Lachowicz, Koordynator projektu- Aleksandra Owczarczyk, Koordynator Regionalny FRW- Anna Grabowska, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatura w Częstochowie, wizytator -Piotr Bilnik, Wójt Gminy Konopiska- Jerzy Socha, Ks. proboszcz – Sławomir Kaczmarek, Autorka książek o gminie Konopiska- Barbara Herba, KGW Łaziec, Sołtys wsi Wąsosz- Andrzej Jarosz, Sołtys wsi Łaziec- Tomasz Kuś, Lider projektu oraz wolontariusz – Klaudia Kossowska, Wolontariusz projektu- Małgorzata Hanulok, uczniowie, rodzice i nauczyciele SP Łaziec wraz z dyrektorem placówki Agnieszką Chmielewską.

Projekt był realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu (program Projektor – Wolontariat Studencki) we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP. Pan Prezydent objął również projekt honorowym patronatem.

Cele projektu Nowoczesny Patriotyzm:
- Wzbudzenie zaangażowania w sprawy lokalne, państwowe i światowe;
- Rozbudzenie w uczestnikach postawy patriotycznej;
- Rozbudzenie tolerancji i szacunku;
- Wskazanie znaczenia elementów lokalnych oraz symboli narodowych.

Poniżej prezentujemy relację ze spotkań:

„Zajęcia w szkole w Łaźcu rozpoczęliśmy od zapoznania się z grupą, która – jak na taki projekt – była dość liczna: około 20 osób. Przedział wiekowy wśród dzieci był również spory: najmłodszy uczestnik zajęć uczęszczał do II klasy szkoły podstawowej, najstarszy zaś we wrześniu będzie już uczniem gimnazjum. Z każdym dniem, uczestników – Poszukiwaczy Zapomnianej Ścieżki – pojawiało się coraz więcej, co może świadczyć o tym, że tematyka patriotyzmu wcale nie jest taka straszna ;)

Po kilku zabawach mających na celu utrwalenie imion, dzieci zabrały nas na spacer po okolicy: pokazały miejsca, w których spędzają wolny czas - miejsca, które ich zdaniem warto odwiedzić. Było to szczególnie ważne, jako, że w dniu następnym zadaniem Poszukiwaczy było stworzenie makiet-mapy tych właśnie miejsc. W dniu drugim w pocie czoła powstawała nie tylko wspomniana wcześniej makieta - razem z dziećmi rozmawialiśmy również o elementach wspólnych dla wszystkich Polaków, o sprawach, które nas łączą jako naród. Udało nam się również porozmawiać na temat Małej Ojczyzny: rozszyfrowaliśmy owo określenie, wymieniliśmy czynniki integrujące społeczność tej właśnie miejscowości. Odwiedziły nas również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łaźcu, które opowiadały dzieciom o lokalnych tradycjach i zwyczajach.

Dzień trzeci rozpoczął się wycieczką do Izby Regionalnej w Hutkach, gdzie pani Halina Kozakiewicz z pomocą zgromadzonych w Izbie eksponatów przeprowadziła dla Poszukiwaczy żywą lekcję historii: dzieci dowiedziały się m.in. czym pisano, zanim wynaleziono wieczne pióra czy też kto wynalazł lampę naftową. Po powrocie z Hutek, dzieci tworzyły Vademecum Młodego Patrioty – książeczkę zawierającą informacje na temat historii gminy (najważniejsze wydarzenia), lokalnych tradycji i obyczajów, obiektów sportowych i wydarzeń kulturalnych; znalazło się też miejsce na to, co Polak o Polsce wiedzieć powinien, czyli najważniejsze informacje dotyczące naszego kraju. Na zakończenie dnia, dzieci własnoręcznie wykonały koszulki z herbem gminy Konopiska.

Czwarty dzień był nieco bardziej historyczny niż pozostałe: dzieci zapoznały się z półtoraminutową animacją zmian granic Polski, układały puzzle z wizerunkami sławnych „Polaków zza miedzy”, czyli ludziach niebędących Polakami z urodzenia, a charakteryzujących się postawą patriotyczną wobec Polski. Poszukiwacze odkrywali również informacje na temat mniejszości narodowych i etnicznych,  szukali odpowiedzi na pytanie „czym jest tolerancja?” i tę odpowiedź bezbłędnie znaleźli ;) Temat tolerancji nie zatrzymał się jednak na samej rozmowie: dzieci pracowały również nad tym, jaki związek ma tolerancja z byciem Polakiem i byciem patriotą. Po tolerancji i krótkiej przerwie w postaci ulubionej gry („wyścigi rzędów w komunikacji”) nadszedł czas na symbole narodowe: Poszukiwacze wysłuchali krótkiej prezentacji na temat godła, flagi oraz hymnu przygotowanej przez Małgosię oraz zapoznali się z sylwetką Honorowego Wolontariusza.

Ostatni dzień – piątek – był czasem ewaluacji: razem z uczestnikami projektu podsumowaliśmy wszystkie informacje, które uzyskaliśmy w przeciągu czterech dni, co więcej, na ich podstawie wysnuliśmy kompletną definicję tego, kim jest patriota. Powiedzieliśmy sobie, że patriota to nie tylko ktoś, kto walczy za ojczyznę, ale też ktoś, kto o nią dba i pomaga się jej rozwijać poprzez swoje działania (naukę, zaangażowanie w sprawy lokalne, szacunek i tolerancję). Chwilę potem, dołączył do Poszukiwaczy Honorowy Wolontariusz pan Jan Lityński, który, obejrzawszy krótki materiał – dokumentację projektu, wraz z dziećmi i pozostałymi zaproszonymi gośćmi wziął udział w konkursie wiedzy o Polsce. Następnie, dzieci miały możliwość porozmawiania z Honorowym Wolontariuszem, który opowiedział im o swojej pracy: o tym, kim jest doradca prezydenta i jakie są jego zadania. Pod koniec zajęć, Honorowy Wolontariusz wraz z prowadzącymi projekt wolontariuszkami wręczył dzieciom dyplomy uczestnictwa oraz upominki od Kancelarii Prezydenta RP”.

Gosia Hanulok
Klaudia Kossowska

FOTORELACJA

Relacja z oficjalnej strony Prezydenta RP

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach

Poprawiony ( czwartek, 02 sierpnia 2012 11:43 )  
Nawigacja: Home Oświata "NOWOCZESNY PATRIOTYZM" W SP ŁAZIEC

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj3
Wszystkie w tygodniu49
Ostatni miesiąc180
Suma wejść466226