a) zakres rzeczowy przedsięwzięcia
Przedsięwzięcie obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 58,34 km w tym: 42,74 km kanalizacji grawitacyjnej, 15,60 km kanalizacji ciśnieniowej wraz z odcinkami tranzytowymi o długości 3,70 km oraz 25 przepompowni ścieków.
Przy realizacji inwestycji sieciowych uwzględniono również odtworzenie dróg i chodników do stanu poprzedniej użyteczności.
b) Podstawowe parametry technologiczne
Planowana kanalizacja sanitarna przebiegać będzie wzdłuż dróg i linii zabudowy oraz częściowo po prywatnych posesjach. Zaprojektowany system grawitacyjno – tłoczny kanalizacji jest zgodny z obowiązującymi przepisami i normami oraz sztuką inżynierską. Jej budowa umożliwi wyeliminowanie zbiorników bezodpływowych, które stanowią zagrożenie dla elementów środowiska przyrodniczego i zdrowia mieszkańców. Sieć kanalizacji sanitarnej zostanie wykonana w układzie grawitacyjno – tłocznym wraz z przepompowniami ścieków w liczbie 25 szt.
Na trasie planowanej kanalizacji będą prowadzone wykopy otwarte, umocnione szalunkami, wąskoprzestrzenne o szerokości 1 m. Rurociągi będą przebiegać na głębokości od 2,00 m do 5,50 m. Przekroczenia poprzeczne dróg o nawierzchni asfaltowej oraz cieków wodnych i przepustów realizowane będą metodą bezwykopową - przewiertem w rurach ochronnych. Kanalizację sanitarna grawitacyjna zostanie wykonana z rur z tworzywa PVC o średnicy od Dn150 do Dn250 mm, z ścianką lita, spełniających wymagania PN-EN 1401:1999. Przewody kanalizacji tłocznej zaprojektowano z rur PE o gładkiej ściance wewnętrznej i średnicy od Dn60 do Dn150 mm. Wszystkie rurociągi będą podlegały próbom hydraulicznym na szczelność, zgodnie z obowiązującymi przepisami, co umożliwi prawidłowe odprowadzenie ścieków całkowicie szczelną instalacją, nie powodując zanieczyszczenia elementów środowiska przyrodniczego. Studzienki rewizyjne żelbetowe z betonu B45, łączone na uszczelkę gumową będą miały średnicę Dn1200 mm i Dn1000 mm. Przykrycie studzienek stanowić będzie płyta nadstudzienna, żelbetowa z włazem typu ciężkiego.
Podstawowe obiekty i urządzenia w zakresie planowanych do realizacji zadań sieci kanalizacyjnej stanowią:
Zakres inwestycji realizowany w miejscowościach Wąsosz i Łaziec
Kanalizacja grawitacyjna (f 250 mm f 200 mm, f 160 mm) – 8,30 km
Kanalizacja ciśnieniowa - 1,28 km
Przepompownie ścieków - szt. 3
Kanalizację sanitarną wybudowano w pasach istniejących dróg gminnych, w drodze wojewódzkiej 908 oraz w niewielkim zakresie po terenach działek prywatnych. W pasach drogowych dróg gminnych kanalizację wybudowano w istniejących poboczach, a tam gdzie warunki terenowe i lokalizacja istniejącego uzbrojenia podziemnego na to nie pozwalają – w nawierzchniach jezdni. Wszystkie przekroczenia jezdni dróg gminnych o nawierzchni asfaltowej projektowanym uzbrojeniem wykonano metodą przewiertu. Przekroczenie drogi wojewódzkiej nr 908 zaprojektowano metodą bezwykopową – przewiert sterowany.
Zakres inwestycji realizowany w miejscowości Rększowice, Kolonia Hutki
Kanalizacja grawitacyjna (f 200 mm, f 160 mm) – 6,81 km
Kanalizacja ciśnieniowa – 0,77 km
Przepompownia ścieków – szt. 2
Trasę kanalizacji zaprojektowano w drodze wojewódzkiej oraz w niewielkim zakresie po terenach działek prywatnych. Wszystkie przekroczenia jezdni drogi wojewódzkiej projektowanym uzbrojeniem zaprojektowano metodą przewiertu.
Zakres inwestycji realizowany w miejscowości Hutki
Kanalizacja grawitacyjna (f 200 mm, f 160 mm) – 11,16 km
Kanalizacja ciśnieniowa – 6,12 km
Przepompownia ścieków – szt. 8
W miejscowości Hutki projekt obejmuje realizację kanalizacji grawitacyjnej Dn200, kanalizacji tłocznej, dwóch przepompowni ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą, odcinka lokalnej kanalizacji ciśnieniowej wraz z pięcioma przydomowymi przepompowniami ścieków oraz odcinków kanalizacji Dn150, umożliwiających podłączenie posesji do kanału głównego Dn200. Ścieki z przedmiotowego obszaru, systemem grawitacyjno – pompowym zostały sprowadzone do zaprojektowanej kanalizacji sanitarne w miejscowości Rększowice. Trasę projektowanej kanalizacji zaprojektowano w pasach istniejących dróg: wojewódzkiej, powiatowej, dróg gminnych oraz w niewielkim zakresie po terenach działek prywatnych. W pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 908 kanalizację zaprojektowano poza jezdnią, w odległości min.2,0m od skraju jezdni. Wszystkie przekroczenia drogi wojewódzkiej kanalizacją sanitarną grawitacyjną oraz kanalizacją ciśnieniową zaprojektowano metodą przewiertu. W pasie drogowym drogi powiatowej nr1022 S Dębowa Góra – Hutki, kanalizację zaprojektowano w istniejących poboczach, a tam gdzie warunki terenowe i lokalizacja istniejącego uzbrojenia podziemnego na to nie pozwalają – w nawierzchni jezdni. Wszystkie przekroczenia jezdni drogi powiatowej o nawierzchni asfaltowej zaprojektowano metodą przewiertu. Zaprojektowana trasa kanalizacji oraz przyjęte rozwiązania techniczno – materiałowe zostały uzgodnione z Powiatowym Zarządem Dróg w Częstochowie – Decyzja nr 191/U/08 z dnia 17.12.2008. Trasa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej w pasach drogowych dróg gminnych zaprojektowano w istniejących poboczach, a tam gdzie warunki terenowe i lokalizacja istniejącego uzbrojenia podziemnego na to nie pozwalają - w nawierzchniach jezdni. Wszystkie przekroczenia jezdni dróg gminnych o nawierzchni asfaltowej projektowanym uzbrojeniem zaprojektowano metodą przewiertu.
W miejscowościach Korzonek i Leśniaki projekt obejmuje realizację kanalizacji grawitacyjnej Dn200, kanalizacji tłocznej, sześciu przepompowni ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz odcinków kanalizacji Dn160, umożliwiających podłączenie posesji do kanału głównego Dn200. Ścieki z przedmiotowego obszaru, systemem grawitacyjno - pompowym zostały sprowadzone do istniejącej kanalizacji sanitarnej w ul. Śląskiej w miejscowości Konopiska. Trasę projektowanej kanalizacji zaprojektowano w pasach istniejących dróg gminnych, w drodze wojewódzkiej 907 (przekroczenie drogi wojewódzkiej - ul. Śląska) oraz w niewielkim zakresie po terenach działek prywatnych. W pasach drogowych dróg gminnych kanalizację zaprojektowano w istniejących poboczach, a tam gdzie warunki terenowe i lokalizacja istniejącego uzbrojenia podziemnego na to nie pozwalają - w nawierzchniach jezdni. Wszystkie przekroczenia jezdni dróg gminnych o nawierzchni asfaltowej projektowanym uzbrojeniem zaprojektowano metodą przewiertu. Przekroczenie drogi wojewódzkiej nr 907 zaprojektowano metodą bezwykopową - przewiert.
Zakres inwestycji realizowany w miejscowościach Jamki i Kowale
Kanalizacja grawitacyjna (f 200 mm, f 160 mm) - 7,48 km
Kanalizacja ciśnieniowa – 3,02
Przepompownia ścieków - szt. 7
Projekt obejmuje realizację kanalizacji grawitacyjnej Dn200, kanalizacji tłocznej, siedmiu przepompowni ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz odcinków kanalizacji Dn160, umożliwiających podłączenie posesji do kanału głównego Dn200. Ścieki z przedmiotowego obszaru, systemem grawitacyjno - pompowym zostały sprowadzone do istniejącej kanalizacji sanitarnej w ul. Śląskiej w miejscowości Konopiska. Trasę projektowanej kanalizacji zaprojektowano w pasach istniejących dróg gminnych, w drodze wojewódzkiej 907 (przekroczenie drogi wojewódzkiej - ul. Śląska) oraz w niewielkim zakresie po terenach działek prywatnych. W pasach drogowych dróg gminnych kanalizację zaprojektowano w istniejących poboczach, a tam gdzie warunki terenowe i lokalizacja istniejącego uzbrojenia podziemnego na to nie pozwalają - w nawierzchniach jezdni. Wszystkie przekroczenia jezdni dróg gminnych o nawierzchni asfaltowej projektowanym uzbrojeniem zaprojektowano metodą przewiertu. Przekroczenie drogi wojewódzkiej nr 907 zaprojektowano metodą bezwykopową - przewiert.
Zakres inwestycji realizowany w miejscowości Aleksandria Pierwsza oraz w miejscowości Kopalnia
Kanalizacja grawitacyjna (f 200 mm, f 160 mm) - 9 km
Kanalizacja ciśnieniowa - 4,4 km
Przepompownia ścieków - szt. 5
Planuje się budowę kanalizacji sanitarnej w poboczu dróg gminnych z przewiertami lub przekopami przez drogi asfaltowe będące własnością Gminy Konopiska. Powyższy zakres został ustalony w oparciu o koncepcje techniczne; szczegółowy zakres zostanie ustalony w dokumentacji projektowej, którą Gmina Konopiska zamierza zlecić do wykonania w 2010 r