„40 LAT MINĘŁO…” JUBILEUSZ KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W KORZONKU

Email Drukuj PDF

10 października bieżącego roku w Filii Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Korzonku, który jest również siedzibą KGW odbyła się niecodzienna uroczystość. Członkinie KGW Korzonek świętowały jubileusz 40-lecia istnienia koła. Była okazja do wspomnień i podsumowań. W sierpniu 1975 roku Sabina Kuźnicka skrzyknęła grupę kobiet, które w ciągu kilku tygodni przygotowały się do występu na gminnych dożynkach w Hutkach.

Udziałem w tej uroczystości i krótkim występem w części artystycznej rozpoczęły swoją działalność przez lata dokumentowaną w dwóch kronikach. Te kroniki dają świadectwo jakie zmiany dokonały się w życiu mieszkańców naszego sołectwa. Inicjatorkami tych zmian były przez ostatnie 40 lat kobity z Koła Gospodyń Wiejskich, które na samym początku postawiły sobie jako cel pielęgnowanie miejscowych tradycji i nadążanie za nowoczesnością. 
Pierwszoplanowym zadaniem było zdobycie lokalu potrzebnego na zebrania, próby zespołu artystycznego i wiejską świetlicę. Drugim było gromadzenie tekstów starych pieśni i przyśpiewek. Mieszkańcy zobowiązali aktyw KGW do starań o uruchomienie autobusowej komunikacji z Częstochową. Wielokierunkowe działania młodego koła tak zmobilizowały środowisko, że już w końcu 1975 roku liczyło ono 44 członkinie. Zespół śpiewaczy i teatralny występował na uroczystościach gminnych. W 1977 roku powstał Klub Honorowych Dawców Krwi. Urząd Gminy przekazał Kołu w wieczyste użytkowanie 2 hektarowe gospodarstwo z drewnianymi budynkami, a Wojewódzki Związek Kółek Rolniczych pomógł w założeniu plantacji agrestu i truskawek. Uzyskane z gospodarstwa dochody pozwoliły wyremontować drewnianą chałupę i 20 września 19879 roku lokal stał się oficjalnie siedzibą Koła. Miesiąc później po raz pierwszy odbyło się tam spotkanie seniorów i już było wiadomo, że trzeba budować nową, przestronną siedzibę Koła z dużą salą widowiskową. 
Wiosną 1980 roku mężowie członkiń KGW wykopali studnię i zaczęli produkcję pustaków. W sierpniu tego roku przejechał przez wieś pierwszy autobus MPK linii nr 60. Mieszkańcy sołectwa zaangażowali się w budowę zajazdu dla autobusu w Leśniakach i powstanie instalacji oświetlenia ulicznego obu wsi. Wiosną 1981 roku zaczęły rosnąć mury wiejskiej świetlicy, a 4 września 1983 roku uroczyście przecięto wstęgę na otwarcie nowej siedziby KGW Korzonek, która zyskała nazwę Wiejskiego Domu Kultury. 
W nowym obiekcie odbywały się odtąd różne spotkania i uroczystości. Zarząd Koła inicjował nowe formy działalności, ale mimo usilnych starań trudno było zarówno zadowolić oczekiwania wszystkich mieszkańców, jak i zdobyć finanse na utrzymanie i doposażenie obiektu. W 1988 roku ustąpił zarząd Koła i do 1997 zmienił się dwukrotnie. W tym trudnym dla Koła okresie z pomocą przyszedł Urząd Gminy tworząc w Korzonku Filię Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Od początku współpraca z kolejnymi dyrektorkami ośrodka w Konopiskach: Haliną Wolną, Adrianem Starońkiem i Iwoną Lisek układała się znakomicie. Wybrany w 1997 roku zarząd KGW w składzie Teresa Pyrkosz – przewodnicząca, Ewa Klonek – zastępczyni, Krystyna Jakóbczyk – sekretarz, Barbara Morzyk – skarbnik do dziś z powodzeniem kieruje organizacją, która liczy 27 członkiń. Osiem z nich posiada 40-letni staż członkowski. Są to Władysława Ślęzak – przewodnicząca Koła w latach 1995-1997, Irena Kędzia, Władysława Ciekot, Krystyna Kołaczyk, Otylia Jabłońska, Teresa Pyrkosz, Barbara Morzyk, Krystyna Sławik. Koło kontynuuje wypróbowane przez lata kierunki pracy, ale jest otwarte na nowe wyzwania. Do swojego jubileuszu członkinie KGW przygotowały się bardzo starannie. Jak zawsze mogły liczyć na pomoc sympatyków, przyjaciół i pracowników Ośrodka Kultury. Słoneczna pogoda sprzyjała nabożeństwu na świeżym powietrzu, po którym uczestnicy przeszli do pięknie udekorowanej Sali. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Ks. Sławomir Kaczmarek – proboszcz Parafii w Konopiskach, ks. Łukasz Sakowski wikary, Edward Bałdyga – Przewodniczący Rady Gminy Konopiska, Jerzy Żurek - Wójt Gminy Konopiska, Bernadetta Niemczyk – Przewodnicząca Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich, Stanisław Gmitruk – Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie, Andrzej Kubat – Przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego, Karol Ostalski – Doradca w Starostwie Powiatowym, Kamila Grochowina Specjalista ds. Funduszy Europejskich w Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, Radni Gminy Konopiska Henryka Bula, Agnieszka Chmielewska, Witold Gajos, Ola Szczepańska - jednocześnie przewodnicząca Gminna Kół Gospodyń Wiejskich, Sołtysi wsi: Jamki – Jolanta Cisowska, Wygody –Małgorzata Chmielewska, Kopalni- Zbigniew Wołczyk, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji- Iwona Lisek, Dyrektor Szkoły w Korzonku Elżbieta Wrońska, delegacje zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
Koleżanki Barbara Morzyk i Teresa Pyrkosz zostały udekorowane medalami Za Zasługi Dla Rozwoju Wsi, przyznanymi im przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego. Dekoracji dokonali Bernadetta Niemczyk i Stanisław Gmitruk. Wręczyła ona również wszystkim członkiniom Koła odznaki pamiątkowe Kółek Rolniczych i pamiątkowe wydawnictwa. Był czas na chwile wspomnień, program artystyczny w wykonaniu jubilatek, a także na gratulacje, życzenia, kwiaty i prezenty. Gospodynie z Korzonka swoim zwyczajem zaprosiły gości do suto zastawionych stołów i wspólnej zabawy. Do tańca i wspólnego śpiewania przygrywała zaprzyjaźniona z Kołem Kapela z Kłobucka. Zabawa trwała do rana. Ten jubileusz na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy mieli przyjemność na nim być.


Małgorzata Gajos

GALERIA

 
Nawigacja: Home Kultura „40 LAT MINĘŁO…” JUBILEUSZ KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W KORZONKU

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj8
Wszystkie w tygodniu53
Ostatni miesiąc190
Suma wejść465944