Narodowe Czytanie 2015

Email Drukuj PDF

Już po raz czwarty w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie wybitnych dzieł literatury polskiej. W tym roku była to „Lalka” B. Prusa. Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W 2013r. były dzieła A. Fredry, w 2014 „Trylogia” H. Sienkiewicza.

„Lalka” B. Prusa to powieść realistyczna, ukazująca życie w Warszawie pod koniec XIX w. opisując miasto, B. Prus zwraca uwagę na ówczesne realia i szczegóły. Pojawiają się Łazienki, Krakowskie przedmieście czy powidle. Autor opisuje również przedmioty codziennego użytku, wystrój wnętrz, stroje, potrawy. Przede wszystkim zaś B. Prus stawia w powieści ważne ponadczasowe pytania dotyczące miłości, ludzkiej egzystencji oraz życia       społeczno-politycznego.

W Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w dniu 09.09.2015 gimnazjaliści z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza i nauczycieli polonistów przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Byli to następujący uczniowie:

Wiktoria Sitowska kl. I b

Zuzanna Kołaczyk kl. I c

Jakub Morawiec kl. II a

Igor Ciuk kl. II b

Sebastian Gorzelok kl. II c

Anna Wąsowicz kl. II a

Fabian Gasiak kl. III b

Daria Bronis kl. III c

Najpiękniej czytali:

Jakub Morawiec

Daria Bronis

Fabian Gasiak

Uczestnicy Narodowego Czytania zaprezentują przygotowane fragmenty „Lalki” wszystkim uczniom gimnazjum przez szkolny radiowęzeł.

Ogólnonarodowa akcja przyczyniła się do popularyzacji czytelnictwa, znajomości arcydzieł literatury polskiej i krzewienia kultury języka wśród młodego pokolenia.

W dniu 10.09.2015 uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali w bibliotece szkolnej przygotowane fragmenty nowel i opowiadań B. Prusa, takich jak „Antek”, „Katarynka”, „Kamizelka”. Ze Szkoły Podstawowej wzięli udział następujący uczniowie:

Patryk Socha kl. IV a

Bartosz Klecha kl. IV b

Maciej Kowalik kl. V a

Wiktoria Mąkos kl. VI,

którzy również pięknie przeczytali wybrane przez siebie fragmenty.

 

Maria Szymanek

 
Nawigacja: Home Oświata Narodowe Czytanie 2015

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj12
Wszystkie w tygodniu25
Ostatni miesiąc209
Suma wejść466255