HISTORIA I TRADYCJA NABOŻEŃSTW MAJOWYCH- WARSZTATY W KOWALACH

Email Drukuj PDF

Miesiąc maj to najpiękniejszy miesiąc w ciągu całego roku. Kojarzy się przede wszystkim z tak zwaną „ majówką’’. Na słowo „majówka’’ większość z nas myśli o długim weekendzie, wypadami za miasto lub też wiejskimi zabawami pod gołym niebem. Mało kto dzisiaj wie, że „ majówka’’ to przede wszystkim Nabożeństwo Majowe ku czci Matki Bożej odprawiane właśnie w miesiącu maju przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Z tej to okazji dnia 07 maja 2015 roku w miejscowości Kowale odbyła się mała uroczystość przy kapliczce przydrożnej w ramach projektu „Przekazywanie lokalnych tradycji młodemu pokoleniu mieszkańców gm. Konopiska przez spotkania warsztatowe międzypokoleniowe’’, w której wzięli udział: dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. M. Kopernika w Hutkach wraz z wychowawczynią Panią Agnieszka Jakubowską, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Jamki- Kowale, gościnnie Ksiądz Proboszcz Parafii Św. Walentego w Konopiskach Sławomir Kaczmarek, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach Iwona Lisek oraz mieszkańcy miejscowości Kowale. Uroczystość przygotowała Zdzisława Szydłowska - pracownik Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach .
W trakcie warsztatów przekazujemy ważne wartości dzieciom i młodzieży. Tym razem wysłuchali, jak dawniej mieszkańcy wsi z nadejściem mają przyozdabiali krzyże i kapliczki kwiatami i kolorowymi wstążkami i gromadzili się przy nich na modlitwę. Młodzież podążając za tradycją udekorowała kapliczkę kwiatami i razem z mieszkańcami jak to dawniej bywało śpiewała pieśni Maryjne oraz uczestniczyła we Mszy Świętej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodkościami i drobnymi upominkami. Ksiądz proboszcz rozdał dzieciom i młodzieży piękne aniołki, Zdzisława Szydłowska częstowała cukierkami, a Pani Edwarda Frania przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Jamki- Kowale rozpieszczała podniebienia osobiście upieczonymi pysznymi rogalikami z nadzieniem różanym.
Dzisiaj już niewiele jest takich miejscowości gdzie ludzie śpiewają przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Do tych nielicznych zaliczają się właśnie Kowale, ale to dzięki osobom, które chcą dalej przekazywać tą piękną tradycję.
Za udział w spotkaniu chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować Paniom z KGW Jamki- Kowale Pani Grażynie Szwengiel, Pani Walentynie Parkitnej, Pani Mirosławie Ociepa, Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Kaczmarkowi, młodzieży z Zespołu –Szkolno Przedszkolnego w Hutkach, wychowawczyni Pani Agnieszce Jakubowskiej, mieszkańcom wsi Kowale, ale szczególne podziękowanie chcemy złożyć Państwu Edwardzie i Zdzisławowi Frania za pomoc i wielkie zaangażowanie w ten projekt.


ZSz./GCKiR

GALERIA

 
Nawigacja: Home Kultura HISTORIA I TRADYCJA NABOŻEŃSTW MAJOWYCH- WARSZTATY W KOWALACH

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj0
Wszystkie w tygodniu0
Ostatni miesiąc184
Suma wejść466230