,,DO KRAINY WIEDZY DRZWI WAM OTWIERAMY” – UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Email Drukuj PDF

7 listopada  2014 roku w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza  w Konopiskach odbyło  się uroczyste Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej. Część artystyczną przygotowali wychowawcy klas pierwszych – mgr Edyta Walentek i mgr Elżbieta Janowska .

 

Pasowanie na ucznia to moment, na który czeka zapewne niejeden pierwszoklasista. Ta wieloletnia, polska tradycja jest kontynuowana w każdej szkole. Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej. Podnosi ona rangę faktu rozpoczęcia nauki w szkole i jest powodem do dumy niejednego pierwszoklasisty, gdyż dzięki temu dziecko ma poczucie, że bycie uczniem jest czymś ważnym i cennym.

Ten zwyczaj szkolny nawiązuje  do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza,  podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia tudzież rycerza. Pierwotnie pasowanie na rycerza odbywało się poprzez uderzenie dłonią w kark lub policzek. Pasowanie na ucznia zawiera w sobie niejako pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie wielkim ołówkiem lub piórem ramienia każdego dziecka przez dyrektora szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują  dyplomy i drobne upominki.

Uroczystość pasowania uczniów klas I Szkoły Podstawowej w Konopiskach rozpoczęła się wystąpieniem Dyrektora Szkoły – p. Stanisława Michalczyka, który powitał wszystkich zebranych gości: Wójta Gminy Konopiska Jerzego Sochę, z-ce wójta  Magdalenę  Jarosz - Wawrzyńczak, , panią Dyrektor Przedszkola w Konopiskach Annę Sporek, Sołtysa Konopisk Wojciecha Batora, Radnych Gminy Konopiska, nauczycieli, rodziców i uczniów szkoły.

Podczas akademii uczniowie zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych miesiącach nauki w Szkole Podstawowej. Wykazali się wiedzą o Polsce i jej symbolach, znajomością przepisów ruchu drogowego, jak należy chronić przyrodę oraz jak należy zachować się w szkole.

Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Na zakończenie części artystycznej uczniowie klas starszych złożyli swoim nowym kolegom życzenia sukcesów w nauce .

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym szkoły uczniowie klas pierwszych złożyli tekst ślubowania.

Po akcie ślubowania nastąpiło pasowanie, którego dokonali magicznym ołówkiem Pan Dyrektor Szkoły Stanisław Michalczyk i Zastępca Dyrektora  Pani Beata Ciuk. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków od dyrekcji szkoły, Rady Rodziców, od

Wójta Gminy Konopiska Jerzego Sochy ,  z-cy Wójta Magdaleny Jarosz - Wawrzyńczak  i Dyrektora Publicznego Przedszkola w Konopiskach Anny Sporek. Rodzice uczniów wręczyli rogi obfitości i przygotowali słodki poczęstunek.

Uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci do braci uczniowskiej.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w naszej szkole.

Pasowanie na ucznia to podniosła chwila, która pomaga dziecku zrozumieć, że chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem; że to istotny element życia człowieka, z którego każdy może być dumny.

Edyta Walentek

Elżbieta Janowska

Poprawiony ( piątek, 21 listopada 2014 08:05 )  
Nawigacja: Home Oświata ,,DO KRAINY WIEDZY DRZWI WAM OTWIERAMY” – UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj12
Wszystkie w tygodniu25
Ostatni miesiąc209
Suma wejść466255