REGIONALNA INAUGURACJA DNIA OLIMPIJCZYKA W KONOPISKACH

Email Drukuj PDF

Jak co roku - z okazji kolejnej rocznicy pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich (6-15 kwietnia 1896) r. - w całej Polsce obchodzone są tradycyjne "Dni Olimpijczyka". Dni te są okazją do przybliżenia społeczeństwu – a zwłaszcza młodemu pokoleniu - szlachetnych ideałów ruchu olimpijskiego oraz  przywołania najwspanialszych elementów historii polskiego sportu.

 

 

Uroczysta, sportowa, radosna, barwna – tak w kilku słowach można scharakteryzować wydarzenie – Regionalną Inaugurację Dnia Olimpijczyka, która odbyła się 9 kwietnia br. w Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach. Imprezę pod patronatem Wójta Gminy Konopiska p. Jerzego Sochy oraz Prezesa Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie p. Grzegorza Lipowskiego przygotowało – we współpracy z ZS w Konopiskach - Gminne Centrum Kultury i Rekreacji.

W tym dniu – naszą gminę – odwiedziło wielu znamienitych gości, a pośród nich – Olimpijczycy:  Zygmunt Anczok – polski piłkarz urodzony w Lublińcu, grający na pozycji lewego obrońcy, mistrz olimpijski z Monachium z 1972r.
Andrzej Szarmach – piłkarz, reprezentant Polski, trener. Srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976), gdzie zdobył tytuł króla strzelców.
Stanisław Gościniak - polski siatkarz i trener siatkarski. Jeden z najlepszych rozgrywających na świecie. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku (1968 − 5. miejsce) oraz Monachium (1972 − 9. miejsce).
Jerzy Brzęczek - polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika i trener piłkarski; obecnie szkoleniowiec Rakowa Częstochowa. Były reprezentant Polski, wicemistrz olimpijski z Barcelony z 1992 roku.
Jakub Jelonek - polski chodziarz, olimpijczyk z Pekinu (2008), medalista mistrzostw Polski w hali.
Dariusz Goździak - polski pięcioboista nowoczesny, złoty medalista olimpijski z Barcelony 1992, trzykrotny medalista mistrzostw świata, brązowy medalista mistrzostw Europy w drużynie.

Przemarsz pocztów sztandarowych, wciągnięcie flagi olimpijskiej, zapalenie znicza oraz przemówienia: Wójta Gminy Konopiska - p. Jerzego Sochy, Wiceprezesa Regionalnej Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie – p. Jerzego Raganiewicza oraz przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego p. Dariusza Goździaka rozpoczęły część oficjalną środowych uroczystości.    
Zgromadzonym w hali sportowej gościom odczytano także list wielokrotnej medalistki Igrzysk Olimpijskich – p. Ireny Szewińskiej.

„Drodzy Przyjaciele,

Z okazji Inauguracji Dni Olimpijczyka bardzo serdecznie pozdrawiam Uczniów i Grono Pedagogiczne Gimnazjum w Konopiskach.

Dni Olimpijczyka to piękna promocja Ruchu Olimpijskiego i Idei Olimpijskiej.
Pragnę podkreślić, iż Ruch Olimpijski to nie tylko udział w Igrzyskach Olimpijskich, ale również sportowy styl życia, a więc rekreacyjne i wyczynowe uprawianie sportu.

Drodzy Uczniowie - biorąc udział w zajęciach sportowych i treningach także promujecie Ideę Olimpijską i czynnie włączacie się do Ruchu Olimpijskiego!

Dzisiejsze uroczystości to specjalna okazja do przypomnienia wspaniałych sukcesów polskich olimpijczyków, którzy swoimi osiągnięciami wpisali się złotymi zgłoskami do historii Ruchu Olimpijskiego.

Drodzy Uczniowie,

Życzę Wam, aby dzisiejsza Inauguracja Dni Olimpijczyka w waszej szkole była dla Was inspiracją do uprawiania sportu, który daje tyle przyjemności i satysfakcji.
Życzę Wam, aby wśród Was znaleźli się przyszli olimpijczycy!

Z olimpijskim pozdrowieniem,
Irena Szewińska
Członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego”

W tym dniu (09.04.14r.) Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego postanowiła uhonorować młodych, utalentowanych sportowców z terenu naszej gminy wyjątkowymi odznaczeniami.

„I kółko olimpijskie” – z rąk Olimpijczyków - otrzymali:
- Delfina Kozak (ZS w Konopiskach),
- Oliwia Machcińska (ZS w Konopiskach),
- Oliwia Błaszak (ZS w Konopiskach),
- Tomasz Tomżyński (ZS w Konopiskach),
- Kacper Kozłowski (ZS w Konopiskach),
- Bartosz Opiłka (ZS w Konopiskach),
- Michał Kowalik (ZS w Konopiskach),
- Patryk Musiał (ZS w Konopiskach),
- Dawid Jabłoński – Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Prometeus”,
- Dawid Binek (ZSP Aleksandria),
- Konrad Henkiel (ZSP Hutki),
- Paweł Kubaj (ZSP Hutki),
- Olaf Ślimak (ZSP Hutki),
- Oliwia Sroka (ZSP Kopalnia),
- Wiktoria Sroka (ZSP Kopalnia).

Doceniając wkład i zaangażowanie w rozwój sportu – Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe przyznały odznaki: „Zasłużony Działacz LZS” oraz „Złota Odznaka LZS”.
Odznakę „Zasłużony Działacz LZS” otrzymali:
- p. Magdalena Jarosz – Wawrzyńczak
- p. Stanisław Michalczyk
- p. Stanisław Ociepa.
„Złotą Odznakę LZS” otrzymali:
- p. Jan Bartelak,
- p. Andrzej Babczyński,
- p. Beata Ciuk,
- p. Joanna Ciuk,
- p. Grzegorz Dyner,
- p. Tomasz Cieślik,
- p. Piotr Dobosz,
- p. Janusz Jończyk,
- p. Sławomir Jankowski,
- p. Tomasz Kupczyk,
- p. Wojciech Krauze,
- p. Aneta Krząpa,
- p. Robert Kępa,
- p. Mariola Lamch,
- p. Krzysztof Miciński,
- p. Andrzej Miedziński,
- p. Marek Rak,
- p. Anna Sporek,
- p. Waldemar Strach,
- p. Arkadiusz Szymanek. 
Wręczenia odznaczeń dokonali: Prezes Śląskiego Zrzeszenia LZS p. Tomasz Czerwiecki oraz Prezes WLKS Kmicic Częstochowa – p. Stanisław Sączek.
Śląski Związek Piłki Nożnej – doceniając zasługi działaczy Gminnego Ludowego Klubu Sportowego w Konopiskach - z okazji 65-lecia piłki nożnej w klubie – uhonorował Odznaką Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej poszczególnych działaczy sportowych.
Brązową Odznakę Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali:
- p. Sławomir Bartłomiejczyk,
- p. Wisław Ciekot,
- p. Edmund Kita,
- p. Marian Kościelniak.
Srebrną Odznakę Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali:
- p. Mariusz Ciechanowski,
- p. Bogdan Kowalik,
- p. Bronisław Kowalik,
- p. Lucjan Kowalik,
- p. Andrzej Sączek,
- p. Ryszard Szczerbak.
Złotą Odznakę Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali:
- p. Henry Anders,
- p. Andrzej Bator,
- p. Wojciech Bator,
- p. Jan Kruk,
- p. Mieczysław Kruk,
- p. Ignacy Polanowicz,
- p. Stanisław Sączek,
- p. Jerzy Socha,
- p. Jan Szyma.
Wręczenia odznak dokonał Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej – p. Henryk Kula.
Za rozwój piłki nożnej – Gminny Klub Sportowy LOT Konopiska został uhonorowany Pucharem oraz listem gratulacyjnym. Wręczenia dokonał Przewodniczący Komisji Odznaczeń Śl. ZPN p. Władysław Drożdżal oraz Przewodniczący Okręgowego ZPN p. Waldemar Bugaj.
Z okazji 10-lecia istnienia Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego w Konopiskach – za dotychczasowe dokonania młodych sportowców – na ręce p. Stanisława Michalczyka przekazano pamiątkowy puchar.
Na koniec części oficjalnej – w podziękowaniu za dotychczasową współpracę oraz niegasnące zaangażowanie w krzewieniu sportu pośród społeczeństwa naszej gminy uhonorowano p. Stanisława Sączka. Kwiaty oraz list gratulacyjny wręczyli – Wójt Gminy Konopiska p. Jerzy Socha oraz Za-ca Wójta p. Magdalena Jarosz – Wawrzyńczak.
Dla wszystkich zebranych – w najnowszym układzie choreograficznym – zaprezentowały się mażoretki ”Szyk”.

Drugą część uroczystości rozpoczęły rozgrywki sportowe, w których zmierzyły się drużyny: piłkarskie UKS Orzeł Konopiska – ALKAS Aleksandria, koszykówki: ZS Konopiska – ZSP Rększowice, siatkówki: I Drużyna Siatkarska Konopiska – SOS II Drużyna Siatkarska Konopiska. W finale zwyciężyły zespoły: piłka nożna: UKS Orzeł Konopiska (2:1), koszykówka: ZS Konopiska (5:4), siatkówka: I Drużyna Siatkarska Konopiska (2:0).
W przerwach pomiędzy rozgrywkami (do boju)  naszych dzielnych sportowców – zagrzewała grupa  cheerleaderek (opiekun - p. Joanna Ciuk).

Organizatorzy zadbali, aby w tym wyjątkowym dniu nie zabrakło atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem  przybyłych gości cieszyły się wystawy: „Polscy Olimpijczycy na IO 1924 - 2014”, której twórcami byli uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie pod opieką p. Macieja Hupy, zbiór pamiątek i gadżetów przywiezionych z letnich i zimowych IO – własność Ady i Adama Szewińskich oraz spotkania: z Olimpijczykami – p. Zygmuntem Anczokiem,  p. Andrzejem Szarmachem, p. Stanisławem Gościniakiem, p. Jerzym Brzęczkiem, p. Jakubem Jelonkkiem,  p. Dariuszem Goździakiem, a także - dziennikarzem sportowym, wielkim znawcą piłki nożnej - autorem książki pt. „Żonglerka” – p. Stefanem Szczpłkiem i byłym mieszkańcem Konopisk – dziennikarzem p. Markiem Przybylikiem, którzy chętnie dzielili się z przybyłymi swoimi sportowymi historiami rozdając przy tym całe mnóstwo autografów.

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczną organizację Regionalnej Inauguracji Dnia Olimpijczyka w Konopiskach!

GCKiR

FOTORELACJA

TROSZKĘ HISTORII...

Początki działalności sportowej w Konopiskach miał miejsce w okresie przedwojennym XX wieku. Już wtedy dzięki Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” i Związkowi Strzeleckiemu powstały pierwsze sekcje sportowe i boiska w Konopiskach. Po wojnie na nowo przystąpiono do kompletowania drużyn i rozpoczęto treningi.
W roku 1946 – roku założenia Górniczego Związku Klubu Sportowego „Lot” należącego do zrzeszenia sportowego „Górnik”, powołano sekcję koszykówki mężczyzn. Drużyna Lot-u w roku 1947 była v-ce Mistrzem Polski Zrzeszenia „Górnik”, a w roku 1948 Mistrzem. Jako Mistrz Zrzeszenia „Górnik” grała w finale Mistrzostw Polski, który rozgrywany był w Warszawie. Przegrywając mecz z późniejszym Mistrzem Polski – KKS Lech Poznań. A tacy zawodnicy jak Furmanek Wiktor i Ściebior Tadeusz grali w Reprezentacji Polski Zrzeszenia „Górnik”. Lata świetności tej sekcji to 1946-1956.
Sekcję piłki siatkowej mężczyzn założono również w 1946 roku. Drużyna LOT-u w 1948 zdobyła V-ce Mistrzostwo Okręgu Częstochowskiego, a rok wcześniej zajęła III miejsce Zrzeszenia „Górnik”. Wychowanek tego klubu Gajczyk Lucjan grał w Reprezentacji Zrzeszenia a później w I ligowym AZS Gliwice. Lata świetności tej sekcji to 1946-1966 rok. Zawodnikami w obydwu drużynach: koszykówki i piłki siatkowej, do 1951 roku byli: Wiktor Furmanek, Lucjan Gajczyk, Józef Kołodziejczyk, Mieczysław Kościelniak, Antoni Sączek, Mieczysław Sionek, Lucjan Ściebior, Tadeusz Ściebior, Zachariasz Świderski, Kazimierz Warwas.
Sekcja lekkoatletyczna założona w 1946 roku zdobyła Mistrzostwo Okręgu Zrzeszenia Górnik w 1953 roku. W 1956 roku uzyskała Mistrzostwo Powiatu Częstochowskiego.
Drużynę piłki nożnej założono w 1948 roku. W roku 1993 zdobyła Mistrzostwo Ligi Okręgowej. W 2000 roku awans do IV Ligi.
Drużyna tenisa stołowego powstała w 1954 roku, w 1963 roku wywalczyła Wicemistrzostwo Mężczyzn Województwa Katowickiego Zrzeszenia LZS. Tytuł Mistrza Ligi Okręgowej Kobiet zdobyła w 1993 roku.
Sekcja szachowa powstała w 1966 roku. W latach 1966 i 1971 wywalczyła Mistrzostwo Powiatu Częstochowskiego.

Źródło opracowania stanowią Kroniki Klubowe „LOT” Konopiska oraz informacje pochodzące z prywatnego archiwum p. Stanisława Sączka. Pragniemy podkreślić, iż Gmina Konopiska korzysta wyłącznie ze źródeł rzetelnych, potwierdzonych – będących realnym odzwierciedleniem stanu faktycznego zaistniałych wydarzeń.

Poprawiony ( środa, 16 kwietnia 2014 12:10 )  
Nawigacja: Home Sport REGIONALNA INAUGURACJA DNIA OLIMPIJCZYKA W KONOPISKACH

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj8
Wszystkie w tygodniu211
Ostatni miesiąc422
Suma wejść465193