Tydzień kultury i walki z hałasem

Email Drukuj PDF

Piątek 14.03.2014r zakończył w naszej szkole Tydzień kultury i walki z hałasem. Pora podsumować nasze działania. W poniedziałek wszystkie klasy wywiesiły przygotowane wcześniej plakaty. Warto podkreślić, że wszystkie pracy były czytelne , widoczne i estetycznie wykonane. Mamy nadzieję, że hasła tam zawarte będą nam towarzyszyć w życiu codziennym. Oto niektóre z nich:

- Brzydkie słowa idą w las, poprawnej polszczyzny nadszedł czas.
- Gdy kultura jest w mowie, wszystkim lepiej jest i Tobie.
- Życie w hałasie nie jest na czasie.
- W ciszy więcej usłyszysz.

We wtorek cała społeczność naszej szkoły – uczniowie i nauczyciele przyszli w strojach galowych. Wszak jak Cię widzą – tak Cię piszą. Strój również świadczy o kulturze człowieka. Lekcje wychowawcze w tym dniu w Szkole Podstawowej i Gimnazjum poświęcone były kulturze na co dzień.

Środa była dniem poprawnej polszczyzny. Na lekcjach języka polskiego w Szkole Podstawowej realizowany był temat : Ważna Sędziego nauka o grzeczności (na podst. fragm. „Pana Tadeusza”  A. Mickiewicza). W gimnazjum natomiast omawiano ponadczasowy charakter wiersza średniowiecznego poety Słoty „O zachowaniu się przy stole” oraz klasy dokonały przekładu tego utworu na współczesny język polski. W szkole podstawowej  ponadto odbyły się rozgrywki sportowe klas w duchu idei fair play. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy wręczone przez P. Wicedyrektor  Beatę Ciuk. Młodsi uczniowie z klas I-III wysłuchali w bibliotece szkolnej wierszyków o dobrym wychowaniu i scenek kulturalnego zachowania się w życiu codziennym, przygotowanych przez uczennice gimnazjum z koła Miłośników Książki.

Czwartek – na przerwach ze szkolnego radiowęzła rozbrzmiewała muzyka poważna. W tym dniu odbyła się również w Szkole Podstawowej pogadanka „Skutki dłuższego przebywania w hałasie” przeprowadzona przez pielęgniarkę szkolną.                                                                                                                  
W gimnazjum punkty za plakaty, przekład wiersza i odpowiedni strój w danym dniu zostały dodane do konkursu na Superklasę. Wyłoniono  Superkulturalną  uczennicę i Superkulturalnego ucznia  w szkole :

W Gimnazjum tytuł ten zdobyli :

Karolina Janik kl. III a
Bartosz Opiłka kl. III c

W Szkole Podstawowej tytuł ten zdobyli :

Kl. I – III  
Maria Rudnik kl. III b
Patryk Socha kl. II a

Kl. IV- VI                                                                                                                                                        
Monika Kowalczyk kl. VI
Mikołaj Strużykowski kl. IV

Przyznano również dyplomy za krótki wiersz o dobrym wychowaniu, kulturze lub promujący ciszę.

W Szkole Podstawowej:

I miejsce – Bartosz Klecha kl. II b oraz Jakub Barnat kl. II b                                                                                     
II miejsce -  Maciej Kowalik kl. III a oraz Bartosz Błoch kl. III a
III miejsce – Konrad Dawczyk kl. II b, Marcelina Sitowska kl. II b oraz Otylia Goszczyńska kl. III a

W Gimnazjum:

I miejsce – Jagoda Januszko kl. III b
II miejsce – Sonia Ptasińska kl. III c
III miejsce – Julia Klecha kl. I c oraz Szymon Wawrzyńczak kl. II b

Na podsumowaniu został pokazany filmik nagrany przez uczniów Gimnazjum prezentujący różne sytuacje życia szkolnego, w których należy zachowywać się kulturalnie.

Uczniowie klasy III c zaprezentowali scenki dotyczące kultury na co dzień :

- w restauracji
- w autobusie
- na lekcji wychowania fizycznego
- na ulicy
- w sklepie

Wszystkie klasy Szkoły Podstawowej opracowywały Kodeks kulturalnego ucznia.

Piątek przebiegał pod hasłem : „W ciszy każdego usłyszysz”.

Uczniowie klas III przygotowali montaż słowno – muzyczny „Hałas jest wszechobecny, więc pokochaj ciszę”, w którym wykorzystano wiersze i piosenki o ciszy.

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w realizacje projektu i mamy nadzieję, że kultura zostanie w naszej szkole na kolejne dni, będziemy umieli ją okazywać w każdej sytuacji wobec ludzi, z którymi żyjemy.

 

Projekt przygotowały:

Edyta Walentek

Renata Gęsiarz

Maria Szymanek

Poprawiony ( środa, 26 marca 2014 10:01 )  
Nawigacja: Home Oświata Tydzień kultury i walki z hałasem

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj38
Wszystkie w tygodniu704
Ostatni miesiąc1174
Suma wejść467810