SPOTKANIA Z HISTORIĄ W 150. ROCZNICĘ POWSTANIA 1863 ROKU - ODSŁONIĘCIE TABLICY POŚWIĘCONEJ WOJCIECHOWI KORWIN SZYMANOWSKIEMU

Email Drukuj PDF

12 września 2013 roku (czwartek) w Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach odbyła się uroczystość zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 pn. „Nie od razu Polskę zbudowano”. Tego samego dnia, na zrewitalizowanej części Konopisk nastąpiło odsłonięcie tablicy ku czci bohatera Powstania Styczniowego – Wojciecha Korwin Szymanowskiego.


Uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, odśpiewanie hymnu państwowego oraz wystąpienie Wójta Gminy Konopiska podkreśliły wyjątkowość wydarzenia. Wójt Jerzy Socha - w swym przemówieniu – przybliżył sylwetkę weterana z 1863 roku - Wojciecha Korwin Szymanowskiego oraz Jego dorobek społeczny mówiąc: „Swoją godną postawą Wojciech Korwin Szymanowski szybko zjednywał sobie sympatię  mieszkańców Konopisk. To on pomagał biednym. Uczestniczył w tworzeniu Komitetów Żywnościowych. Razem z rodziną Hantke współorganizował festyny dla miejscowej ludności, podczas których organizatorzy rozdawali żywność oraz łakocie dla dzieci. To on wspierał budowę kościoła, szkoły, remizy strażackiej, był członkiem i założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach. Brał czynny udział w akcjach kulturalnych tj. założenie Orkiestry Dętej czy Teatru Ludowego w Konopiskach. Był wielkim dobrodziejem i do końca swojego życia spełniał obowiązki obywatelskie i społeczne wobec mieszkańców Konopisk. Dzisiejsza uroczystość oraz tablica upamiętniająca bohatera powstania 1863 dowodzą jednego: Konopiska pamiętają i będą pamiętać o bohaterze naszej przeszłości - Wojciechu Korwin Szymanowskim”.

Tuż po przemówieniu odbył się kolaż poetycko – muzyczny w wykonaniu gimnazjalistów z Konopisk. Występ uświadomił wszystkim, iż takie tytuły jak: Poszli nasi w bój bez broni, W krwawym polu srebrne ptaszę, Leć orle biały wciąż odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu pamięci o Powstaniu. Wiersze oraz piosenki „tamtych czasów” powstawały bowiem z potrzeby serca i chwili - na zawsze utrwaliły przeżycia ludzi oraz towarzyszące im emocje. 

Po części artystycznej odbyła się prelekcja „Konopiska na przestrzeni wieków”, którą wygłosiła p. Barbara Herba, pasjonatka lokalnej historii, autorka książek: „Dzieje Konopisk i okolic”, ”Konopiska i okolice. Panorama dziejów”, będących przykładem pracowitości i sumienności ich autorki. Wykładowczyni przybliżyła barwne dzieje Konopisk, życie codzienne wsi oraz jej kuźnicze i górnicze tradycje. Mówiła także o patriotyzmie mieszkańców Konopisk, który obecnie przejawia się w dbałości oraz poczuciu odpowiedzialności za wspólną „małą Ojczyznę”.

Jako ostatnia, wystąpiła pani Elżbieta Gumuła – historyk. W prezentacji pn.„Rok 1863 na Ziemi Częstochowskiej – pamięć, ludzie i chwała” przedstawiła życie codzienne powstańców i ludności cywilnej oraz formy pomocy ze strony cywilów dla oddziałów powstańczych. Zwróciła uwagę na role kobiet w powstaniu,  przedstawiła wybrane miejsca walk, zaprezentowała znane miejsca pamięci w regionie częstochowskim oraz omówiła skutki  Powstania 1863-go roku w skali dużej i małej Ojczyzny.  Na zakończenie podkreśliła znaczenie pamięci o wydarzeniach, które obecnie - wśród społeczności lokalnej - budują poczucie wspólnoty oraz świadomość historyczną. 
W komentarzu do części artystycznej p. Elżbieta Gumuła dodała:  „Już w pierwszym dniu powstania, Rząd Narodowy ogłosił wszystkich synów Polski wolnymi i równymi obywatelami kraju. Powstała więc potrzeba do okazywania radości i wyrażania jej na różne sposoby, w tym także poprzez piosenkę i wiersze. We wspomnianym okresie żyli i tworzyli poeci powstańcy  - m.in. Adam Asnyk, Kornel Ujejski, Mieczysław Romanowski. Poezja - także po upadku powstania - stworzyła więc jego legendę, która zawładnęła wyobraźnią zarówno ówczesnych Polaków, jak i następnych pokoleń”.

Przemarsz korowodu, na czele z pocztami sztandarowymi oraz uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej sylwetce wybitnego mieszkańca Konopisk Wojciecha Korwin Szymanowskiego stanowiły dopełnienie wyjątkowego, czwartkowego wydarzenia. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz gminnych, księża z parafii Konopiska, Rększowice i Aleksandria, reprezentanci szkół, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Gminy Konopiska.
Do wspólnej modlitwy wiernych zaprosił proboszcz Parafii Św. Walentego w Konopiskach ks. Sławomir Kaczmarek. W dalszej części uroczystości ks. proboszcz wraz z ks. Jerzym Mielczarkiem oraz ks. Michałem Cichoniem poświęcili pamiątkową tablicę, która od tego dnia, już na zawsze wpisała się w otoczenie Gminy Konopiska.

Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach składa serdeczne podziękowania:

p. Stanisławowi Sączek,
p. Barbarze Herba,
p. Elżbiecie Gumuła,
ks. Sławomirowi Kaczmarek,
ks. Jerzemu Mielczarek,
ks. Michałowi Cichoń,
S. Joannie Dresler,
p. Stanisławowi Michalczyk za przygotowanie części artystycznej,
Komendantowi ZOSP RP Gminy Konopiska Januszowi Jończyk,
Pocztom sztandarowym,
Orkiestrze Dętej OSP Gminy Konopiska,
Mażoretkom „Szyk”,
oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie powyższej uroczystości.

FOTORELACJA

E. Gumuła
GCKiR

Poprawiony ( środa, 18 września 2013 17:01 )  
Nawigacja: Home Kultura SPOTKANIA Z HISTORIĄ W 150. ROCZNICĘ POWSTANIA 1863 ROKU - ODSŁONIĘCIE TABLICY POŚWIĘCONEJ WOJCIECHOWI KORWIN SZYMANOWSKIEMU

Ostatnie aktualności

Popularne publikacje

Urząd Gminy Konopiska

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

ul. Lipowa 5
42-274 Konopiska
tel:  +48 343282057
fax: +48 343441935

e-mail: sekretariat@konopiska.pl
Formularz kontaktowy znajdziesz w dziale kontakt.

Statystyki odwiedzin

Dzisiaj0
Wszystkie w tygodniu48
Ostatni miesiąc296
Suma wejść462834