Uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, odśpiewanie hymnu państwowego oraz wystąpienie Wójta Gminy Konopiska podkreśliły wyjątkowość wydarzenia. Wójt Jerzy Socha - w swym przemówieniu – przybliżył sylwetkę weterana z 1863 roku - Wojciecha Korwin Szymanowskiego oraz Jego dorobek społeczny mówiąc: „Swoją godną postawą Wojciech Korwin Szymanowski szybko zjednywał sobie sympatię mieszkańców Konopisk. To on pomagał biednym. Uczestniczył w tworzeniu Komitetów Żywnościowych. Razem z rodziną Hantke współorganizował festyny dla miejscowej ludności, podczas których organizatorzy rozdawali żywność oraz łakocie dla dzieci. To on wspierał budowę kościoła, szkoły, remizy strażackiej, był członkiem i założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach. Brał czynny udział w akcjach kulturalnych tj. założenie Orkiestry Dętej czy Teatru Ludowego w Konopiskach. Był wielkim dobrodziejem i do końca swojego życia spełniał obowiązki obywatelskie i społeczne wobec mieszkańców Konopisk. Dzisiejsza uroczystość oraz tablica upamiętniająca bohatera powstania 1863 dowodzą jednego: Konopiska pamiętają i będą pamiętać o bohaterze naszej przeszłości - Wojciechu Korwin Szymanowskim”.
Tuż po przemówieniu odbył się kolaż poetycko – muzyczny w wykonaniu gimnazjalistów z Konopisk. Występ uświadomił wszystkim, iż takie tytuły jak: Poszli nasi w bój bez broni, W krwawym polu srebrne ptaszę, Leć orle biały wciąż odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu pamięci o Powstaniu. Wiersze oraz piosenki „tamtych czasów” powstawały bowiem z potrzeby serca i chwili - na zawsze utrwaliły przeżycia ludzi oraz towarzyszące im emocje.
Po części artystycznej odbyła się prelekcja „Konopiska na przestrzeni wieków”, którą wygłosiła p. Barbara Herba, pasjonatka lokalnej historii, autorka książek: „Dzieje Konopisk i okolic”, ”Konopiska i okolice. Panorama dziejów”, będących przykładem pracowitości i sumienności ich autorki. Wykładowczyni przybliżyła barwne dzieje Konopisk, życie codzienne wsi oraz jej kuźnicze i górnicze tradycje. Mówiła także o patriotyzmie mieszkańców Konopisk, który obecnie przejawia się w dbałości oraz poczuciu odpowiedzialności za wspólną „małą Ojczyznę”.
Jako ostatnia, wystąpiła pani Elżbieta Gumuła – historyk. W prezentacji pn.„Rok 1863 na Ziemi Częstochowskiej – pamięć, ludzie i chwała” przedstawiła życie codzienne powstańców i ludności cywilnej oraz formy pomocy ze strony cywilów dla oddziałów powstańczych. Zwróciła uwagę na role kobiet w powstaniu, przedstawiła wybrane miejsca walk, zaprezentowała znane miejsca pamięci w regionie częstochowskim oraz omówiła skutki Powstania 1863-go roku w skali dużej i małej Ojczyzny. Na zakończenie podkreśliła znaczenie pamięci o wydarzeniach, które obecnie - wśród społeczności lokalnej - budują poczucie wspólnoty oraz świadomość historyczną.
W komentarzu do części artystycznej p. Elżbieta Gumuła dodała: „Już w pierwszym dniu powstania, Rząd Narodowy ogłosił wszystkich synów Polski wolnymi i równymi obywatelami kraju. Powstała więc potrzeba do okazywania radości i wyrażania jej na różne sposoby, w tym także poprzez piosenkę i wiersze. We wspomnianym okresie żyli i tworzyli poeci powstańcy - m.in. Adam Asnyk, Kornel Ujejski, Mieczysław Romanowski. Poezja - także po upadku powstania - stworzyła więc jego legendę, która zawładnęła wyobraźnią zarówno ówczesnych Polaków, jak i następnych pokoleń”.
Przemarsz korowodu, na czele z pocztami sztandarowymi oraz uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej sylwetce wybitnego mieszkańca Konopisk Wojciecha Korwin Szymanowskiego stanowiły dopełnienie wyjątkowego, czwartkowego wydarzenia. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz gminnych, księża z parafii Konopiska, Rększowice i Aleksandria, reprezentanci szkół, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Gminy Konopiska.
Do wspólnej modlitwy wiernych zaprosił proboszcz Parafii Św. Walentego w Konopiskach ks. Sławomir Kaczmarek. W dalszej części uroczystości ks. proboszcz wraz z ks. Jerzym Mielczarkiem oraz ks. Michałem Cichoniem poświęcili pamiątkową tablicę, która od tego dnia, już na zawsze wpisała się w otoczenie Gminy Konopiska.